چوب از نگاه آزادچوب

3la


آزادچوب به عنوان یک گروه که در زمینه مصنوعات چوبی در حوزه اداریhttps://azadchoob.com/funiture-mobile فعالیت می کند،از آن سبب بر آن شدیم تا مطلبی راجع به چوب نوشتار کنیم،امیدواریم آزادچوب شناخت بیشتری نسبت به چوب و مصنوعات چوبی را بیان کرده و آزادچوب قدمی هر چند کوچک برای شناخت چوب برداشته باشدبه عنوان مقدمه ای از آزادچوب بخوانید: چوب از جمله موادی است که همیشه با ارزش تلقی شده و از آن در طول قرون برای مصارف و مقاصد گوناگون استفاده می شود. انسان اولیه طرز شکل دادن به چوب را برای تهیه وسایل مفید و به کمک ابزارهای سنگی فرا گرفت و بعد ها توانست از ابزارهای فلزی بهره گرفته و به کمک آنها محصولات چوبی بهتری را تولید نماید. آزادچوب امروزه برای تولید مصنوعات چوبی در حجم زیاد از ماشینهای مختلفی استفاده می کند و برای کار با این ماشین ها، همانند هر ماشین دیگری به صنعتگران ماهر نیاز است. در دهه های اخیر بعضی از کاربردهای سنتی چوب منسوخ شده وآزادچوب از مواد مصالح جدیدی به جای آن استفاده می کند.

جنگل یکی از ذخایر طبیعی است که قادر به تجدید حیات خود می باشد. و بهمین دلیل چوب یکی از محصولات با ارزش قابل اطمینان و حیاتی محسوب شده و از منابع درامد هر کشور به شمار می آید. باعث خوشبختی است که در کشور ما چوبهای صنعتی متنوعی چه از نوع نرم و چه از نوع سخت آن وجود دارند. و گروه آزادچوب فرصتی مهیاکردکه با این حرفه که شاید تجربی ترین نوع حرفه شناخته شده بوسیله بشر باشد آشنا شویم.

آزادچوب همزمان با این تحول در نتیجه تحقیقات دانشمندان، محصولات و مشتقات جدیدی از چوب و صنایع جنگلی در صحنه تجارتی ظاهر کرد. از آنجا که کار با چوب به کمک ابزارهای دستی و ماشینی آسان بوده و در گونه های متنوعی یافت می شود چوب یکی از مهمترین و اساسی ترین مصالح ساختمانی نیز محسوب میگردد. تنوع زیاد گونه های چوب موجب شده است که این ماده در رنگ ها، بافتها ، وزن ها و مقاومت های گوناگون یافت شده و در هر قیمتی نیز به بازار عرضه شود .چوب را میتوان باخم کردن ،پیچاندن و یا ورقه ورقه کردن آن به اشکال مختلفی در آورد و قطعات ساخته شده از انرا به روش های مختلفی بهم مرتبط ساخت.

ساختمان چوب


چوب یکی از ماده الیافی آلی و نباتی است دو ماده اصلی تشکیل دهنده آن عبارتند از : سلولز و لیگنین.
طرز قرار گرفتن الیاف چوب به نوع درخت بستگی دارد. هر چوبی را نمی توان بصورت تخته درآورد و معمولا تخته را از درختهای تولید کننده الوار می سازند. محصولات بسیار زیاد دیگری را نیز می توان یافت که از چوب ساخته شده است این محصولات عبارتند از : خمیر سلولز، کاغذ، الیاف زیان، پلاستیک، لاستکی، شکر و آهار واکس.

تخته چوبی است که به اندازه های استاندارد و با ضخامت عرض ها و طولهای متغیر بریده می شود تخته را می توان بصورت صفحاتی با ضخامت ۲تا ۵ سانتی متر، عرض ۵ تا ۵۰ سانتیمتر و طول ۱٫۵ تا ۷ متر خریداری کرد. تخته بزرگ را نمی توان از هر درختی به دست آورد.
الورار یک قطعه سنگین و حجیم از چوب است که از آن برای نگهداشتن بارهای سنگین استفاده می شود.

تنوع چوب از منظر آزادچوب انواع متنوع دارد: بعضی از آنها نرم، بعضی سخت وبرخی با رگه های متراکمند.

چوبهای نرم
درختان کاج، کاج تک سوزنی، کاج کریسمس، سرو و سرو قطبی عناصر مهم تولید کننده چوب های نرم صنعتی و تجاری هستند. اغلب درختانی که در اینگونه گیاهی واقعند میوه های مخروطی شکل (کاج مانند) دارند که به همین علت نام کانیفر که مخروط مشتق شده است خوانده می شوند. کانیفر ها همگن دارای برگهای باریک و سوزنی شکل هستند که این برگها چندین سال بر روی درخت باقی می مانند. بهمین علت کانیفرها را همیشه سبزها نیز میگویند. از چوب نرم بیشتر برای مصارف ساختمانی استفاده می شود.

چوب های سخت

چوب های سخت برگهای پهن را داشته و به نام درختهای برگ ریز موسومند. زیرا برگ این درختان همه ساله در پائیز خشک شده و می ریزند. درختان افرا، صنوبر، گیلاس، زبان گنجشک، بلوط، گردو ساج و ماهاگونی درمناطق معتدل و گرم رشد کرده و چوب سختی داشته و از آنها برای محصولات بهتری مثل کابینت و مبل سازی و نظایر آنها استفاده می شود. بعضی این چوب ها مثل چوب بلوط چوب زبان گنجشک و گردوی آمریکائی رگه های باز دارند. چوبهای سخت، زیبایی، استقامت ، دوام و سختی زیادی دارند. البته به گفته آزادچوب کار کردن با این چوب ها مشکلتر است ولی در عوض سطح آنها را می توان بصورتهای گوناگونی پرداخت و جلا داد و بسهولت خراش بردار نبوده و بسادگی جلوه خود را از دست نمی دهد.

واحد های اندازه گیری

تخته معمولا برحسب طول، ابعاد مربعی و متر فروخته می شود. چوب های برایک مثل چوب های زینتی و میخهای چوبی و چوب قاب عکس، برحسب متر طولی فروخته می شوند، تخته سه لا، فرمیکا و نئوپان بر اساس متر مربع بفروش می رسد و بالاخره تخته های عادی که عرض های آنها یکدست نیست بر اساس متر عرضه می شود. یکی متر تخته معادل است با تخته هائی که ضخامت آن ۲٫۵ سانتی متر، عرض آن یک متر و طول آن یک مترباشد. فرمول آزادچوب برای پیدا کردن تعداد متر تخته درهر قطعه چوب بصورت زیر است:

ضخامت را که برحسب سانتی متر است در عرض به متر و طول به متر ضرب کنید. اگر عرض یا طول برحسب سانتی متر داده شده باشد ابتدا آنها را باید با تقسیم به صد به متر تبدیل کنید.

انواع مواد چوبی از نگاه آزادچوب

تخته – الوار – روکش ها – نئوپان – تخته سه لا – زهوار – فیبر – باهو – قید – قطعه منبت

۱- تخته:

تخته چوبی است که به اندازه هایی استاندارد و با ضخامتها، عرض ها و طولهای متغیر بریده می شود. تخته را می توان به صورت صفحاتی با ضخامت
۲تا ۵ سانتی متر، عرض ۵ تا ۵۰ سانتی متر و طول ۱٫۵ تا ۷ مترخریداری کرد، تخته بزرگ را نمی توان از هر درختی بدست آورد.

۲- الوار:

الوار یک قطعه سنگین و حجیم از چوب است که از آن برای نگهداشتن بارهای سنگین استفاده می شود.


۳-روکش ها:

عمل پوشاندن تخته های ارزان قیمت با روکش های لوکس و زیبا، قدمت زیادی را داشته و مصریان و رومیان قدیم نیز مبادرت به انجام چنین عملی می نمودند. روکش، یک لایه نازک چوب است که از تنه درخت بریده می شودو در برخی از عرضه های آزادچوب قابل مشاهده می باشد. ضخامت آن به نوع برش بستگی دارد. در اکثر موارد ضخامت روکش ها پهن ۰٫۶ تا ۰٫۹ میلی متر است. ولی امکان دارد که به ضخامت هائی بین ۰٫۰۵ تا ۶ میلی متر نیز برخورد نمود.

روکش ها به زیبایی رنگ و طرح رگه ها و ظرافت جنسی معروف هستند. آنها را معمولا بوسیله چسب و پرس به تخته می چسبانند. یک قطعه روکش شده مبلمان نمای خاصی را نسبت به قطعه روکش نشده دارد. اولا احتمال خوردگی و ترک خوردگی آن کمتر است در ثانی سطح آنرا می توان برای ایجاد وطرحهای زیبا به هر شکل روکش نمود. روکش ها به چهار روش مختلف تجارتی بیده می شود که عبارتند از:

۱- اره کردن

۲- قاچ کردن

 ۳- برش الوار

۴- برش نیمدایره


اره کردن با احتمال قوی قدیمی ترین روش تولید تجارتی روکش است. برای این کار از یک اره خیلی نازک استفاده می شود. با این وجود تلفات این روش مخصوصاٌ وقتی هدف تهیه روکش های خیلی نازک باشد زیاد است در روش قاچ کردن ورقه های بلند و باریکی از روکش به طولهای ۳٫۶ مترتا ۵ متر بدست می آید. از این روش بیشتر برای تولید روکش های نقش دار برای کابینت و پوشش دیوارها استفاده می شود. با تغییر زاویه برش می توان طرح رگه را نیز تغییر داد.


برش دوار متداولترین روش تهیه روکش تجارتی برای تخته سه لا و نئوپان است در این روش، روکش،از دوران تنه درخت در مقابل یک تیغه که موازی محور تنه قرار گرفته است بدست می آید.

برش نیم دایره ای شباهت کمی به روش دوار دارد و از آن برای روکش های منقش استفاده می شود. برای این منظور ابتدا تنه های درخت را با بخار دادن یا عمل آوردن آنها در آبگرم، آماده ساخته و سپس بصورت خارج از مرکز چوب به دستگاه می بندند و دستگاه نیز حرکت نیم دایره ای دارد. از این روش می توان روکش هایی را بدست آورد که نقش های همسان دارند.

۴- نئوپان:

نئوپان از فشردن زیاد خرده های چوب و اضافه کردن چسب به آنها در ضخامت های مختلف شده و در آزادچوب نیز بعضی از محصولات از آن تولید می شوند. نئوپان را می توان در هر دو طرف آن روکش نمود و بدین ترتیب سطوح بسیار زیبایی را که معمولا در برابر رطوبت نیز مقاومند بدست آورده. در نئوپان بعلت بع هم خوردن کامل الیاف چوب ،احتمال تغییر حجم بسیار کم است و وقتی با روکش استخوانی پوشیده شود برای سطح میزها و پیشخوانها بسیار مناسب خواهد بود. در نتیجه تحقیقات وسیعی که بر روی چوب بعمل آمده است محصولات جدید دیگری نیز در سطح تجاری به بازار عرضه شده اند.

دانشمندان از طریق افزودن مواد شیمیایی به چوب توانسته اند چوب هایی را تولید کنند که نمی سوزند کاهش حجم نداشته، باد نکرده یا تاب برنمیدارند و همچنین چوب هایی را تولید کنند که در برابر موریانه و پوسیدگی مقاومند. از طرفی خارج کردن مواد شیمیایی چوب از آن، محصولات گوناگونی بدست آورده اند که از آن جمله می توان از خمیر مایه ها، الکل، چسب ها، پلاستیک ها، بشکه، تربانتین، رنگ ، صمغ، استون و تعداد محصول بیشمار دیگری که در تولیدات کارخانه های آزادچوب نام برد.

۵- تخته سه لا:

 تخته سه لا یا چند لایه که از سه یا چند لایه تخته ،5لایه یا بیشتردرست شده است. این لایه ها مغزی تخته های دو طرف و بالاخره روشک را تشکیل می دهند. غالبا تخته سه لا طوری ساخته می شوند که بافت های لایه های مجاور بر یکدیگر عمود باشند ولی بعضی از تخته سه لاها که از آنها مثلا در ساختمان قایق و هواپیما ها استفاده می شود. ممکن است بافت لایه های مجاور با یکدیگر زاویه ۴۵ درجه را تشکیل دهند تا بدین ترتیب به تخته سه لا انعطاف پذیری بیشتری داده شود. قسمت اصلی تخته سه لا. مغزی یا لایه وسطی آنست. در بعضی از مواد لایه وسط تخته سه لا ممکن است از تعدادی تخه متصل بیکدیگر درست شود. ضخامت مغزی، تاج ضمامت کلی تخته سه لا است. تخته سه لا با مغزی تخته ای برای کار کابینت سازی که در آن به اتصالهای متعددی نیاز است، مناسب می باشد.

مزایای تخته سه لا:


۱- تخته سه لا از نظر مقایسه وزنی به مراتب قوی تر از تخته های یک تکه است زیرا هر یک از لایه های آن موجب تقویت لایه بعدی می گردد.


۲- بطور کلی تخته سه لا وزن کمی را دارد.

۳- پیچ و میخ را می توان خیلی نزدیک به لبه های تخته سه لا فرود برد بدون آنکه در تخته سه لا ترک ظاهر شود.


۴- چون جهت بافتها لایه های مجاور هم امتداد نیستند، احتمال آب خوردگی در آن بسیار کم است.


۵- تخته سه لا بصورت ورقه های بزرگ در دسترس می باشد و در نتیجه با استفاده از آن صرفه جوئی زیادی در وقت بعمل می آید. زیرا در غیر اینصورت و با استفاده از تخته های عادی باید برای تهیه یک سطح بزرگ ابتدا این تخته ها را بهم بچسباند و سپس با صرف زمان زیادی آنها را رنده کرده و سمباده زد تا سطح صاف مناسب به دست آید.

۶- تخته سه لا را می توان باروکش های بسیار متنوعی خریداری کرد.

تشخیص چوب ها:


درختان را می توان بسهولت از ظاهر آنها، یعنی ظاهر و شکل برگهای آنها، رنگ و شکل پوست، نوع گل دانه یا میوه آنها تشخیص داد.


در کشور ما گونه های متفاوتی از درختان وجود دارند که تعداد زیادی از آنها از جنس درختان الوار می باشند که فقط تعداد کمی حدود ده نوع آنها بصورت صنعتی تبدیل به الوار می شوند. وقتی یک درخت تبدیل به الوار شد، تشخیص گونه درخت مشکل تر می گردد. با این وجود باز هم می توان آنرا از طریق رنگ الوار، بافت چوب ، وزن، سختی یا نرمی و یا بویش تشخیص داد. وقتی شخصی با چوب سروکار داشته باشد درخواهد یافت که با بعضی از چوب ها بهتر از سایرین میتوان کار کرد. بعضی از آنها در اثر سمباده زنی سطح بسیار صافی را پیدا می کنند و بعضی مقاومت زیادی دارند و بعضی نسبت به دیگران با ثبات تر هستند و یا ممکن است برخی از آنها نسبت به چوبهای دیگر مقاومت بیشتری را در برابر پوسیدگی داشته باشند که در نتیجه برای نمای خارج ساختمان ها مناسب تر می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی